Nečekané setkání

12. května 2008 v 13:51 | Petr Šnajdr |  Zoologie
Pokud bych chtěl zastihnout vysokou, vybral bych si jinou dobu, jiné místo a i jiné vybavení. Ale zákony pana Murphyho jsou neúprosné. Byl nádherný květnový den, slunce svítilo na zlatem zářící lány řepky, opodál šuměl les a v dáli zůstala vesnice, kterou jsem před malou chvílí minul. Zelená tráva lákala. Aby také ne. V nohách jsem měl již 70 kilometrů a únava se dostavovala. Sedl jsem si do stínu rozkvetlé jabloně jako dědeček hříbeček, vytáhl z batohu vodu s citronem a pár sušenek. S každou z nich jsem se více ponořoval o svých myšlenek a přemýšlel, pod jakou záminkou vytáhnu z batohu další sušenky

Ilustrační video: Jelen lesní
Když tu se ozval podivný, náhlý a silný zvuk. Byl tak nečekaný, že jsem se lekl a to jsem neměl dělat. Deset kroků přede mnou stál jelen a dvě laně. On, teprve s rostoucím parožím v lýčí a ony jako jeho věrné společnice, které ho doprovází na cestách. Nikdy jsem neviděl vysokou z takové blízkosti a její velikost mě překvapila. Kam se hrabou srnky, kterých občas za sen potkám i několik desítek.
Hnědorudá barva srsti zvířat ostře kontrastovala s kanárkovou žlutí řepky a zelení okolní trávy. Celé to bylo dílo okamžku, které netrvalo více než několik sekund. Na okamžik se zastavili, ale pohyb mě prozradil a úlek byl více než vzájemný. Jelen se mi několika skoky obratně vyhnul a laně ho poslušně následovaly. Ozval se dusot kopýtek o zemi, který bych nikdy nepřiřadil jen třem zvířatům.
I ta rychlost byla úžasná. Než jsem stačil chytit po batohu a vytáhnout foťák, byly stovky metrů daleko. Běželi jako s vítrem o závod až zmizeli v rohu lesíka, který byl tak tak na dohled.
Potkat vysokou není jen tak. Je nesmírně plachá a dokáže se pohybovat na obrovských územích o rozloze 1000 hektarů, v případě osamocených jelenů až 5000 hektarů. Dosud se mi to podařilo jen jednou, když jsem asi o 20 metrů minul v lesní houštině osamělou laň, která tudy probíhala, jsa zřejmě mnou vyplašena, ale i to byl malý zázrak neb vysoká velmi dobře vidí, slyší, dokáže určit směr odkud zvuk přichází a má i skvělý čich.
Vzpomínám si na dětství, kdy jsem s bázlivostí naslouchal jelenům v říji, kteří pořádali své koncerty za pozdních večerů v hlubokých lesích za domem. Také hlasitým troubením dává najevo svoji přítomnost i silu. Oproti očekávání většiny lidí však jelení říje začíná již v září a v říjnu doznívá. A tak není divu, že ji mám spojenou s pozdními večery babího léta, posezením u ohně a posledními vzpomínkami na léto.
Jelen je našim největším sudokopytníkem, tedy vyjma z toho losa, který nepatří ke stálým obyvatelům našich území, byť i on naposled v roce 2006 zbloudil do Brd. Jeho váha, tedy jelena, se pohybuje okolo 200 - 250 kg a výška v kohoutku kohoutku až 150 cm. Živí se vším co najde, ale hlavně velkým množstvím travin a bylin. V době nouze ale veme zavděk i dřevinami a tak lesníkům nezbývá než malé stromky chránit opocenkami na které každý jistě při lesní túře již narazil.
Zajímavostí je paroží, díky kterému se možná jelen v minulosti těšil ochraně šlechty a které mu umožnilo přežít. Mladší jeleni nasazují paroží až počátkem května, ale starší již v únoru. Jeho obnova trvá asi 4 měsíce během kterých se houbovitá struktura mění v kostní hmotu a v průběhu července jelen začne zbavovat odumírajícího lýčí - kůže otěrem o stromy a keře. Čerstvě vytlučené paroží září bělostí, ale působením vzduchu postupně ztmavne do podoby jakou známe.
Porozumět jelenímu paroží je ovšem velká věda. Vypovídá mnohé o věku, ale i výživě zvířete a ovlivňuje i jeho sociální postavení ve skupině. Tu ovšem vede zkušená laň a ne jelen.
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Komentáře

1 mat mat | E-mail | Web | 13. května 2008 v 15:25 | Reagovat

Potkat vysokou není jen tak... máš pravdu, ale já znám místo, kde vysokou (i s jelenem) potkávám pravidelně - je to shodou okolností také poblíž Brd, a to za Rosovicemi (směrem na Dobříš). Pokaždé, když tudy pojedeš za soumraku, potkáš u silnice srny, občas se pak s příkopu vyloupne silueta jelena...

2 Rixo Rixo | 13. května 2008 v 15:35 | Reagovat

Potkat vysokou neni jen tak? Zatim mam zksuenosti, ze kdykoli clovek v noci vyrazi nekam autem mezi vesnicema po cestach vedoucich lesem, tak vzdy nejake srny a jeleny potka i vm nozstvi vetsim nez malem.

3 Petr Šnajdr Petr Šnajdr | 13. května 2008 v 19:40 | Reagovat

No je fakt, že jsem to napsal blbě a myslel jsem jelena a laně a ne srny, kterých potkávám v průběhu dne desítky. Nedávno jsem to počítal a bylo jich téměř 30 za den.

4 skaala skaala | E-mail | 17. května 2008 v 1:14 | Reagovat

o těch Rosovicích vim:-)...doporučuju velkou louku  2 km severně od Rosovic u cesty,jsou tam posedy....viděl jsem tam jelena už  dvakrát(ze tří návštěv),jinak nikdy v životě

5 Jindřich Rácek, Brno Jindřich Rácek, Brno | E-mail | 11. října 2008 v 21:20 | Reagovat

No nevím, něco jsem se po venku potoulal, i hlubšími lesy, i autem i v noci pojezdil i po okreskách, ale jelena s laní jsem potkal až předloni v hlubokém lese mezi Jedovnicemi, Křtinami a Bukovinkou. Ale bylo to v té nejopuštěnější částí tohoto cípu rozlehlého polesí, jestli to vůbec byl jelen a ne daněk (bylo to ve dne, ale bylo pod stromy šero), tak to byl mladý, půda byla měkká s vysokou vrstvou jehličí a dost porostlá mechem, dosti časté křoviny, i když je tam nádherný, žádný nepořádný podrost černým bezem apod. Ale v Brdech to může být jinak, sám jsem je pouze myslím pouze dvakrát projel, ještě k tomu ve dne.

6 Mr Santer Mr Santer | 18. ledna 2009 v 17:03 | Reagovat

Byl jsem s kamosem na cundru na nakym srubu nad Osovem a kdyz se rano skrabu ze spacaku jako ze na hajzlik vidim na lesni ceste jelena jak hrom a za nim asi dvanact lani,myslel jsem ze za to muze rum a naky to pivko z predeslyho vecera,ale fakt to byla pravda,bohuzel nez jsem vzbudil kamose byli fuc.Od ty doby jsem nic tak peknyho ve volny prirode nevidel...krome svoji pritelkyne.

7 Burle Václav Burle Václav | E-mail | Web | 25. března 2009 v 21:39 | Reagovat

Moc pěkné Petře... Já si asi rovněž koupím kameru, ale nevím co s ní budu dělat. Mám vybranou takovou tu malou od Sony, velikost krabičky od cigaret. Nevím ale jestli je to dobrý nápad... Po kouknutí na tento příspěvek budu mít hezkou noc!

8 Michael Michael | 6. května 2009 v 19:10 | Reagovat

nádhera,opravdu je krásné číst o divoké zvěři v lesích a vidět, že spousta lidí je takříkajíc normálních a uvědomuje si tu krásu.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama