Kazín - bájné sídlo Krokovy dcery

9. března 2008 v 20:51 | Petr Šnajdr |  Hřebeny
Na Kazín jsem se vypravoval již několikrát a jednou i vypravil. Seč bludný kořen kdesi pod Cukrákem tomu chtěl a já Kazín minul. Útěchou mi byly nádherné louky s pasoucími se koňmi nad Mokropsy, ale přesto všechno, to bylo mrzuté. O to mrzutější byla výprava číslo dvě, která opět skončila fiaskem, jakoby Kazín cosi chránilo, snad onen zmíněný bludný kořen nebo nějaké starodávné kouzlo. Snad přestalo působit, možná bylo něčím zlomeno, ale třetí pokus vyšel. V pozdním odpoledni při západu slunce jsem toto magické místo našel. Vyrazit z Lipenců, byla by to příjemná, ale i krátká procházka.

Kazím je údajné a legendami opředené místo kde sídlila Krokova dcera Kazi. Pro mnoho lidí je Kazín skálou, které se vypíná nad Berounkou. Skála je to hezká, spolu se zákoutími Berounky to tu vypadá opravdu romanticky, ale je to tak jedno z několika míst kde si lze prohlédnout z blízka letenské vrsty, jedno z nejmohutnějších souvství Barandienu. Mimoto je můžete vidět i na Vyšehradské skále.
Jednotlivé vrstvy jsou zde jasně patrné, jsou vodorovně uložené a prý nedaleko odtud asi ústila prehistorická řeka, která je ve své deltě vytvářela.
Oč se zdá být tak dávná minulost jasnou, o to více je zastřena ta nám bližší a tak zdali zde žila bájná Kazi se přeou a přeli mnozí - Kosma, Dalimil, Václav Hájek z Libočan i Daniel Adam z Velselavína. Podle archeologických výzkumů tu zde slovanské hradiště nebylo a tak Kazi musíme hledat jinde. Zbytky opevnění jsou prý pozůstatek středověké tvrzi a i starší odsídlení jsou datována do starší doby neolitické a další do doby haltštatské, tedy starší doby železné, kdy byjste zde našli spíše Kelty.
Pokud vyrazíte na Kazín v létě, je tu přívoz do protilehlých Černošic a pokud zvolíte cestu na kole jako já, tak po modré značce jen s dobrými brzdami. Před Kazínem ale i tak budete muset sesednout apřekonat několik do skály vytesaných schodů.
No a pro ty opravdu nadšené, nedaleko odtud, proti proudu Vltavy, stávalo ještě jedno hradiště. Z kazína je to coby kamenem dohodil. Hradiště Humenská je ale ještě tajuplnější než Kazín. Ví se o něm velmi málo. Archeologický průzkum sice prokázal osídlení v neolitu, eneolitu, době bronzové i v raném středověku, ale nikdo neví kdy toto místo bylo opevněno.
Humenskou jsem si nechal na příště. Nakonec i když k ní žádná značka nevede, prý tu byla mohyla kněžny Kazi. Leč legenda je to opět nepravdivá a jen lidská mysl za kdysi pětimetrovým obraným valem hledala něco co tam nikdy nebylo. Co v okolí Kazína určitě najdete je krásná příroda, klid a svým způsobem bránu do Brdských hvozdů či Českého krasu.
Obrázek: KAZÍN - svítí bělobou nápis na řeku. Prý ho sem dali obrozenci aby upozornili na bájné sídlo kněžny Kazi, které zde podle všeho bohužel nebylo.
Obrázek: Malá hádanka - podivné otvory ve skále, které napovídají něco zřejmě o lidské činosti, ale kdo a proč je zde udělal? Voda tudy neteče, ale pro nějakou stavbu jsou zase příliš hrubé.
Obrázek: Už nebylo moc světla, ale krátké schodiště vytesané do skály překvapí. Jeho původ asi bude novověký, ale dává místu také jiný ráz. Zejména pro cyklisty je to nenadálá překážka.
Obrázek: Klid Berounky tu ruší jen ruch z protějšího břehu a občasné zakvákání kachen. Tam v dáli jsou Brdy a Český kras.
 

2 lidé ohodnotili tento článek.

Komentáře

1 Přebral Přebral | Web | 11. března 2008 v 12:21 | Reagovat

Ty otvory ve skále jsou kupodivu přírodní pseudokrasová jeskyně, bližší info zde:<

http://old.speleo.cz/soubory/speleo/sp12/kratkez.htm

2 Petr Šnajdr Petr Šnajdr | 11. března 2008 v 13:00 | Reagovat

Děkuji za link. Já už k tomu dohledal informace a včera večer jsem se tam byl znova podívat a ten otvor viditelně pokračuje mnohem dále, na konec se mi ho nepodařilo prosvítit. Současně tvar jeskyně :-) nedává z pohledu lidské činosti moc smysl a jediný závěr je, že původní jeskyni někdo rozšířil ve snaze např. najít poklad.

Nicméně jsem při hledání narazil na spoustu zajímavých informací o okolí, na které se soustředím při další návštěvě :)

3 Petr Šnajdr Petr Šnajdr | 21. března 2008 v 20:09 | Reagovat

Zajímavé je, že při studiu fotek jsem na některých našel takové podivné odlesky, které by tam neměly být. Možná do těch posledních partií někdo vhodil nějaký předmět a nebo je tam něco co láme světlo, ale do ... do modra?

4 ninuukgbay ninuukgbay | E-mail | Web | 4. června 2009 v 20:40 | Reagovat

GUvqHi  <a href="http://ytjgsdilvkvc.com/">ytjgsdilvkvc</a>, [url=http://smxcnoaeweas.com/]smxcnoaeweas[/url], [link=http://ixweextqhmdg.com/]ixweextqhmdg[/link], http://yjaynewkwtfy.com/

5 alena.s alena.s | E-mail | 20. listopadu 2009 v 11:26 | Reagovat

žila jsem proti Kazínu 20 let a věřte mi, je to magické místo, které ve Vás vytvoří časem úplně nový a jiný rozměr vnímání světa. Jsem neskutečně vděčna, do jakého prostředí jsem se narodila a co mi vše přineslo!

6 ruck ruck | Web | 7. září 2016 v 20:28 | Reagovat

online pujcky police nad metují :-|

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama