Vyhlídka Máj

2. srpna 2007 v 23:34 | Petr Šnajdr |  Slapy a povltaví
Kdysi tu bylo údolí mnohem hlubší a zdejší proudy byly obávané široko daleko. Od doby co na jednom z břehů byla umístěna socha světce Jana Nepomuckého, patrona plavců, se zdejší části Povltaví začalo říkat Svatojánské proudy. Vysoko nad nimi, na skále, je jedna z nejúžasnějších vyhlídek na Vltavu, kterou lze navštívit. Je tak vysoko, že se k ní nelze dostat přímo z Vltavského údolí, ale je třeba oklikou, která vás nebude nutit šplat do strmých skal. Ideální je dojet k nedalekému Teletínu a pak dále po žluté značce.

Obrázek: Vltava zde bývala divočejší a někde v těchto místech byly Svatojánské proudy, dnes již zaplavené.
V okolí je vyhlídek více, třeba vyhlídka Smetanova. Stejně jako Máj je blízko žluté turistické značky. A nejenom vyhlídka, ale místy i stáda divných a možná i divokých rohatých zvířat. Uvidíte sami. Byl jsme tu několikrát a byly tu vždy.
Obrázek: Z vyhlídky je vidět v dáli hráz Slapské přehrady. Z jejího dna se pouští voda do štěchovické nádrže, která je pod vyhlídkou.
Obrázek: Vegetace to na vyhlídce Máj nemá jednoduché a vytváří zde tvary ne nepodobné bonsaim.
Obrázek: Celé údolí Vltavy je dalších 6 kilometrů až ke Štěchovicím lemováno skalními srázy podíl nichž vede naučná stezka.
Obrázek: Štěchovická přehrada celému údolí v podstatě pomohla. Odízla ho od okolní civilizace a znepřístupnila. Dostat se dolů jinak než na loďce nebo pěšky je téměř nemožné.
Obrázek: Na jaře mnohem lépe vystupují okolní skály, přes léto zakryté vegetací a také řada trampských chat, které jsou podél břehu rozeseté.
Pěkné fotografie z vyhlídky Máj najdete i na severu Dopřírody.com
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Komentáře

1 víťa víťa | E-mail | 14. ledna 2008 v 9:22 | Reagovat

Měl jsem tu možnost toto místo navštívit.Když se propletete lesem a dostanete se přímo na utes ten pohled dolů je nedevše,jedno s nejhezčích míst,které jsem viděl,cesta z prvu vypadala podivně,ale po žluté s obce Teletín je to opravdu kousíček.....v letě to musí být ještě lepší:)

2 ŘEPA ŘEPA | E-mail | 5. dubna 2008 v 17:34 | Reagovat

V letě je to supr ale kdo se bojí kraviček tak at raději zůstanene doma.Nebo to můžete obejít přes náves pořád do zadu tam asi 300m dojdete na rozcestí tam doprava pak rovně po 250m dojdete k ohradníku ten otevřete a dáte se do prava lese asi po 600m dojtete na rozcestí dam se dáte do leva a asi po 300n jste na Máji.Nebo v Teletíně je ještě jedna supr vyhlídka ze které je líp vidět přehrada.Tam se dostane když pujdete od toho ohradníku rovně do lesa asi 400m dojdete k chalupě ze zeleným pletivovym plotem tam se dáte do prava a pak pořád rovně asi po 500 jste tam na krásné romantické ničím nerušené vyhlídce.Štasnou cestu a hlavně nezabludte když tak mi zavolej te na 728401297 budu vás navigovat

3 skaala skaala | E-mail | 17. května 2008 v 1:20 | Reagovat

...ta vyhlídka,co popisuješ ,je na skále Bednář  nad ústím Pexovky.Trvalo mi...ji z jednoho odkazu na netu vypátrat,nikde o ní nebylo ani slovo.Krávy obcházim stejnou cestou:-)

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama