Tvrz rybníkáře Jakuba Krčína z Jelčan a Sedlčan

4. srpna 2007 v 23:02 | Petr Šnajdr |  Slapy a povltaví
Krčínovu tvrz jsme původně neměl v plánu - jednoduše jsem o ní nevěděl. Původně jsem Křepenicemi mířil na kole k hrádku Kozí hřbet a dále na Slapy, ale šipka "Krčínova tvrz" byla neodolatelná. Roku 1584 ji tu nechal postavit Jakub Krčín s Jelčan a Sedlčan, známý rybníkář atak nezůstalo jen u tvrze, ale v okolí vzniklo i několik rybníků. Kromě jiných i na Sedlčansku největší rybník Musík a přisuzuje se mu i obrovský větrný mlýn na návrší jihovýchodně od Musíku.

Obrázek: Na první pohled zajímavé místo, které se zachovalo v relativně stejné podobě jaká je popisovaná v historických zápisech. I když tvrz není přístupná, je i z vnějšku v lesčem jiná. Už jen atmosférou, která je někde mezi malým zámkem a vesnickým statkem.
Krčín v Křepenicích sídlil v letech 1590 až 1597. Nový hrádek Krčínov, jak tvrz pojmenoval, je obklopena zdí se čtyřmi baštami a byla obklopena rybníkem Návesníkem z kterého nepatrný zbytek je k vidění na severní straně tvrzi, nalevo od hlavního vjezdu. Příjezd k němu byl po kameném mostě, který je asi 1,5 - 2 metry nad nynějším dnem bývalého rybníka.
Tvrz měla prý 8 malovaných pokojů, 8 suchých sklepů, 3 podzemní a 5 malovaných komor mazhaus, kuchyni se spíží, pekárnu a maštale na 30 koní.
Obrázek: V okolí, v prostoru bývalého rybníka se pasou desítky ovcí. Z pravé strany je vidět jak na tvrz navazují mladší zemědělské budovy statku.
V současnosti je tvrz nepřístupná a hlídají ji, světe div se, ovce. A kolik. Ne, vážně, na místech někdejšího rybníka je pastvina kde se pasou desítky ovcí. Zezadu na tvrz navazuje pozůstatek zřejmě někdejšího zemědělského družstva. Nakonec se zemědělstvím se v okolí člověk střetává na každém kroku ať už jsou to ovce, koně nebo chov skotu.
Obrázek: Zbytek rybníku na sever od tvrze. Dříve obklopoval celou tvrz.
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Komentáře

1 Burle Václav Burle Václav | E-mail | 20. února 2008 v 17:36 | Reagovat

Někde je zde pamětní kámen, který připomíná, že zde byl koncentrační tábor jednotek SS...

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama