Stezka podél bývalých Svatojánských proudů

1. srpna 2007 v 23:45 | Petr Šnajdr |  Slapy a povltaví
Okolí Štěchovic mě vždy přitahovalo krásou přírody i tím, že kdesi tu snad leží štěchovický poklad. Protentokrát jsem do Štěchovic nejel hledat ztracený archív říšského protektora a nebo Jantarovou komnatu, ale krásy přírody a zákoutí Vltavy.

Obrázek: večer asi tři kilometry před Štěchovicemi, stezka se tu pořád vine blízko břehu, ale již brzy se oddělí a začne stoupat do svahu nad hrází štěchovické přehrady.
Nedaleko Slapské přehrady začíná naučná stezka, která směřuje 6 kilometrů ku Štěchovicím. Dopředu varuji, že je určena jen pro pěší a neprojede zde ani s kočárkem ani na kole. Cyklistů tu prý dokonce i několik zahynulo. Také je doporučeno vyrazit v létě a za sucha. Proč pochopíte velice brzy.
Obrázek: Naučná stezka vede nádherným údolím plným skal, říčních zákrutů a někdy až příliš strmých břehů porostlých vegetací. Na pěší chůzi to není problém, ale na kole neprojedete.
Ač stezka není nějak extrémně náročná, vede významné úseky po skalních římsách, okrajích suťových polí a nebo místech plných kořenů přes které byste projeli jen obtížně. Ale nenavštívit právě tohle místo by byla věčná škoda. Vlastně projde celou jednu stranu Štěchovické nádrže, která stojí víc než za pozornost.
Obrázek: V levo je stezka na skále a Vltava zahalená do mlžného večerního oparu po dešti. nedaleko odtud ze skály padaly kamaney. pekně jeden za druhým, jako by je házel nějaký rarach. To po dešti sjížděl svah dolů. I proto je lépe vyjít si sem jen za pěkného počasí.
Už jen tím, že je napájena z dolních částí Slapské přehrady. Díky tomu má relativně stálou teplotu a ani v zimě nezamrzá. Bohužel díky tomu je trochu studená pro koupání. To překvapivě svědčí zdejší fauně a zejména pstruhům, kteří zde vytváří vzácnou jezerní formu, jinak známou spíše ze severských zemí. Takže zde lze narazit na pstruhy obdivuhodných velikostí.
Obrázek: Podél břehu narazíte na řadu chat, které nevím jak tu kdo vybudoval. Je tu atké jedna z nejstarších osad - Ztracenka. Opravdu zapomenuté místo kde nejlépe přijet lodí. Malé loďky tu a tam můžete potkat i podél břehu.
Břehy jsou porostlé vrbou jívou, topolem černým i bílým, olši lepkavou a habrem. Ten má prý z našich dřevin nejtěžší dřevo a díky tomu, že příliš necloní tak na jednu stranu bráni erozi a na druhou umožňuje růstu křovinatého podrostu. V okolí žije kolem 60 druhů chráněných ptáků s kterými se můžete příležitostně setkat. Například Strakapoud velký, datel černý nebo střízlík obecný. Vodních ptáků zde příliš nenajdete, na strmých skalách nenachází příliš prostoru.
Obrázek: Na dvou místech musel být do skály vyražen průchod. Bez něj byste skalní ostroh asi museli obplavat, což by bylo dosti nepříjemné. Stezka běžně vede několik metrů nad hladinou Vltavy.
Po cestě můžete tyto skály obdivovat a na informačních tabulkách si přečíst, že hloubka údolí je až 280 metrů při nadmořské výšce 200 metrů. I když z celé Vltavské kaskády je zdejší nádrž nejmenší, i tak je dlouhá 7,4 km s plochou 114 hektarů. Díky častému kolísání hladiny dochází k silné erozi břehů.
Obrázek: Večerní Vlatav zahalená do mlžného oparu působila místy až melancholicky. Tam kde stezka sestupvala níže jei možnost se do tohoto závoje zahalit.
Pod hladinou přehrady zmizely kdysi proslavené Svatojánské proudy. Dnes tu Vltav teče líně, až neznatelně.
Budete-li mít opravdu velké štěstí, můžete potkat i výra velkého, který měří kolem 70 cm a rozpětí křídel 160 cm. Za pozdních večerů umí jistě pořádně vyděsit a že tu večery jsou jiné než jinde naznačuje již mlha nad řekou na fotografiích.
Obrázek: I když přichází večer, je tu neskutečně krásně, ale na první pohled i osaměle. Ale nenechte se mýlit, vidíte tu skálu? Kdo by řekl, že i na takových skalách nahoře tu a tam vykukuje střecha chaty. Ale u mnoha z nich mi zůstává záhadou jak se k nim vlastně majitelé dostanou ...

Obrázek: Večer nedaleko Štěchovic. Voda je tu klidnější, skály menší, stezka pohodvější, ale ještě vás čeká výstup na svah nad hrází přehrady a pak hurá do Štěchovic. Od konce stezky jsou to ještě dva kilometry na nichž si můžete prohlédnout třeba obrovské potrubí přečerpávací elektrárny, která je vysoko na kopci...
Obrázek: Úvodní tabule naučné stezky se schámatickou mapou a důrazným varováním.
 

1 člověk ohodnotil tento článek.

Komentáře

1 air jordans air jordans | E-mail | Web | 23. prosince 2010 v 10:03 | Reagovat

*Chase or Be Chased in Need for Speed Undercover.

2 cheap jordans cheap jordans | E-mail | Web | 3. ledna 2011 v 7:58 | Reagovat

*People are always telling you what to do, but what's right for them may not be right for you.

3 Duroc Duroc | Web | 20. června 2015 v 19:48 | Reagovat

online pujcky bez registru beroun 8-O

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama