Štola v zlatonosném Pekle

27. července 2007 v 0:01 | Petr Šnajdr |  Slapy a povltaví
Vysoko nad údolím zlatonosného Bojovského potoka je les s podivně děsivým názvem Peklo. Když jím procházíte, musíte uznat, že je jiný než běžné lesy. Terén je tu jaksi divně formovaný, mnohé kopce ač evidentně hliněné, mají nezvykle špičaté vrcholky a řeknu vám, večer tudy jít, vyvolává v člověku mrazení v zádech. Natož když narazíte na cosi co připomíná dračí sluj.

Obrázek: Když v místech, kterým se říká Peklo, narazíte na něco takového, co vás napadne?
Ale vše má vždy nějaká přirozená vysvětlení a i v tomto případě tomu není jinak. Jedná se o vstup do odvodňovací štoly Čertovka, která vede asi 100 metrů kopcem a ústí na jeho druhé straně. Je to pozůstatek dávné těžby zlata, jehož ložiska se v okolí nachází.
Obrázek: štola se vevnitř několikrát mírně lomí a mění svůj profil.
Z fotografií to není zcela zřejmé, ale vstupní portál má výšku odhadem tak kolem 4 metrů, ale samotná chodba je pak již samozřejmě nižší a i užší, ale i tak má rozměry, které nijak nebrání průchodu dospělého člověka. Profil chodby není po celé délce stejný a i strop je v některých místech výrazně níže.
Obrázek: Křížek ve štole, zarazí a varuje? Kdo ví proč tu je. Právě v těchto místech se profil chodby snižuje, možná že to není bezdůvodné ...
Obrázek: Nižš položené vyústění štoly má tvar klíčové dírky. Je ale velice dobře ukryto v okolním porostu a jen težjko by ho člověk hledal. I zde je strop je výše než je výška dospělého člověka.

Obrázek: Chodba cestou zpět, říkám si k čemu zde slouží bílá šipka na fotografii dole nalevo.
Štoulou protéká voda, již od vchodu slyšíte zvulkyjako by kapala. Co mě překvapilo a zarazilo, bylo že těsně za křížkem před nižé položeným východem jsme jasně slyšel zvuky připomínající sečení trávy a byl si jist, že až vyjdu na slunce, s někým se tam potkám. Nejenže tam nikdo nebyl, ale dokonce jsme ani nepřišel na nic co by ty zvuky mohlo vydávat.
Obrázek: zajímavé je, že i terénem nad štolou prochází hluboká a jasně viditelná brázda, kterou může stékat voda a která končí přímo nad dolním východem.
 

2 lidé ohodnotili tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama