Velká brdská zeď

8. července 2007 v 19:06 | Petr Šnajdr |  Brdské stavby
Nejenom Čína se může chlubit velkou zdí, ale několik jich najdete i v Brdech. Pravda, nejsou tak mohutné, ani tak dlouhé a rozhodně ne tak slavné jako v Číně, ale za pozornost stojí. Už jen proto, že každý si musí položit otázku kdo, kdy a proč je právě zde postavil. Podstivě stavěné, místy i poměrně vysoké a masívní zdi jako by doprostřed lesů, kterými se táhnou stovky metrů, ani nepatřily.

Obrázek: Zeď někde mezi Provazcem a Holým vrchem
Poprve jsme na ně narazil nedaleko Jezírka nad Halouny. Zeď se táhne téměř 2 kilometry až k Babce. Místy je vysoká jako člověk, místy se rozpadá takže připomíná spíše kamený val. V okolí nejsou žádné významné stavby nebo stavy, které by odpovídali době vzniku zdi. Osada u Jezírka je mnohem novější a hradiště na Pišťáku zase mnohem starší.
Tuto zeď jsem "objevil" již minulý rok, ale k mému překvapení jsem jich našel více i na jiných částech Hřebenů. Tou druhou významnou lokalitou je prostor mezi vrchem Provazec a Holým vrchem. Zde má asi 1 km a místy je překvapivě zachovalá.
Obrázek: Začátek zdi na Provazci
Zeď na provazci není moc dobře přístupná. Ideální je vyjít pěšky z rozcestí "Pod Provazcem" a na konci betony zpevněné cesty odbočit do leva na Provazec. Pro pěšího to není až tak obtížná trasa, pro cyklistu již ano. Celý ten kilometr z Provazce až na Holý vrch jsem nesl kolo na zádech. Pokud vám to nevadí, není problém, pokud jde dál, je dobré kolo mít. Přece jen do Jinců je to ještě kousek.

Zdejší zeď je něčím výjmečná a to tím, že má "odbočky". Ač sama propojuje oba vrchy, odbočky z ní směřují dolů někam k Bukové. Nevím jak daleko neb jsme to nezkoumal, ale působí dojmeme, že mohly vést dolů i stovky metrů.

Zajímavé je i sjakou pečlivostí je skládaná. Zatímco moje první zeď u Jezírka vpadala poskládaná jen tak hala bala, ve skutečnosti se na ní již asi projevoval zub času, zde, ale kolem Pišťáku je vidět jak asi vypadala původně. I když její hřbet se asi již nezachoval nikde.
Obrázek: Pečlivě vyskládaná zeď nedalko Provazce. Sice to není pečlivost inckých stavitelů opevnění, ale i tak zarazí kdo si s tím dal uprostřed lesa tolik práce
Další lokalitou kde na malé zbytky zdí lze narazit je údoli V zabitém. Tyto zdi jsou ale poměrně nevýrazné, ale také nejsou zaznamenané na žádné mapě, kterou jsem měl k dispozici.
A teď to nejdůležitější: kdo a proč ji zde postavil? Popravdě nevím a nepodařilo s emi to s jistotou zjistit. Existuje několik teorií. Tou první je, že se jedná o zdi oddělující panství od sebe a bráníci přebíhání zvěře. Považuji ji zá méně pravděpodobnou. Jednak stavět zeď z kamane je dosti náročné a neuplatňovalo se to ani v oboře Algaia, kde bych to chápal a jednak zdi nevypadají, že by i přes obdivuhodnou délku, mohli oddělovat panství.

Druhá, možná romantičtější, ale třeba i bližší pravdě je, že se jedná o tzv. hladové zdi, které nechala stavět vrchnost, aby dla práci lidem z okolních vesnic.
 

1 člověk ohodnotil tento článek.

Komentáře

1 Tony Tony | E-mail | 27. srpna 2007 v 21:59 | Reagovat

Je zvlášbní, že i já jsem si pro sebe tuhle brdskou zajímavost nazval Velkou brdskou zdí:) Zajímalo mě, o co tady jde a tak jsem napsal dopis panu Čákovi a zde je odpověď:

Tato na sucho skládaná zeď vznikla někdy na rozhraní 18. a 19. století na hranici dvou panství, a sice Jineckého a Hluboše.Účelem tu bylo, aby vysoká zvěř tuto hranici nepřebíhala. Zeď původně lemovala celou tuto několikakilometrovou hranici, ve druhé polovině 19. století však byla rozebrána a zachovala se jen na špatně dostupných místech.

2 Burle Václav Burle Václav | E-mail | 20. února 2008 v 15:07 | Reagovat

Tyto zdi jsou i ve vojenském újezdě Jince.

3 serafX serafX | Web | 1. července 2008 v 14:02 | Reagovat

Památka na minulost.

4 serafX serafX | Web | 1. července 2008 v 14:03 | Reagovat

Stejně jako Velká zeď v Číně.

5 Mirek Mirek | 26. října 2008 v 14:51 | Reagovat

No já zase vím,že tato zeˇ(tyto zbytky zdí) jsou na hranicích panství,zabrańovaly zvěři přecházet z jednoho panství na druhé a zároveň označovala hranice panství.například u Jezírka je to panství Mansfeldů a Daubků (je to vidět i na hraničních kamenech které zde po nájezdu sběratelů zbyly.Ze 150 je jich dnes asi 5).

6 Higi Higi | 20. ledna 2013 v 19:25 | Reagovat

Také jsem o tom kdysi mluvil s panem Čákou - řekl mi to samé co Tonymu. Nicméně zeď nad Jincema v prostoru je podstatně starší. Že u těch zdí bývají hraniční kameny neznamená že spolu souvisejí. Zeď tu mohla stát dávno a panstvo ji využilo jako hranici...

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama