Zapomenutý hrad Karla IV.

24. července 2007 v 23:39 | Petr Šnajdr |  Český kras
Vysoko nad Karlickým potokem na ostrohu stával hrad Karlík. Do Dobřichovic nebo na druhou stranu k Mořině je coby kamenem dohodil. Z kdysi opěrného hradu založeného Karlem IV. do součastnosti příliš nezbylo. Jen několik náznaků zdí a terénních nerovností svědčí o dávné historii tohoto místa.

Obrázek: Pohled do Karlického údolí z míst kde stával hrad hrad Karlík. Zde prý přespávala královna se svým dovorem na místo Karlštejna, ženám prý to místa zapovězeného.
"Popíjejí spolu a král mu ukáže dárek pro královnu. Nakonec se královna prořekne, ale král se vůbec nehněvá, je rád, že ji má u sebe. Ale na hradě zůstat nemůže, zavolá tedy Arnošta, aby jim připravil koně a oni mohli ještě v noci odjet na hrad Karlík. Ale Petr se Štěpánem obcházejí nádvoří, tudíž nemohou odjet.". Tak proslavil Karlík Vrchlický, ale romantický popis měl daleko ke skutečnosti.
Hájek z Libočan, z něhož Vrchlický čerpal se pravděpodobné mýlil. Karlík nikdy nebyl majestátním a rozsáhlým hradem, který by mohl hostit královnu a její dvůr a tak zůstává jen romantický příběh.
Obrázek: Z hradu mnoho nezbylo až na zbytky hradby, které jsou sice zřetelné, ale spíše se jedná o náznaky než viditelné zdivo. Zub času zde zapracoval dokonale.
Nakonec alespoň něco neb o hradu jinak mnoho známo není. Vznikl roku 1358 a měl zaniknout po obléhání husity v roce 1422. Ale ani pro toto tvrzení není prý opory v zachovalých písemnostech a tak jediné co je snad jisté, je že v roce 1544 již pod jménem Karlík nefiguroval hrad, ale jen mlýniště a rybník.
Obrázek: Vstup na hrad Karlík po několika stoletích
Ale i tak stojí na Karlík se podívat. Je škoda, že výhled do údolí je zarostlý stromy, ale na okolních skalách, oko botanika zaplesá. Pod místem kde hrad stával, je studánka a v celém údolí několik chatových osad. Cestou na kole tu postupně vystoupáte až k Mořině a dál můžete pokračovat ku Karlštejnu nebo lomu Amerika.
Obrázek: Tak nějak vypadal výhled z okna hradu na brdské Hřebeny. V údolí dole jsou Dobřichovice.
Netřeba asi připomínat, že Karlík a jeho okolí je součástí Chráněné krajinné oblasti Český kras a s ohledem je třeba zde se chovat. A ještě malý tip až budete na Karlíku. Rostou tu lípy, buky i duby. A právě jeden dub je suchý. Ač to tak nevypadá je úplně celý dutý a můžete se přesvědčit jak jej příroda nejenom využila, ale budete-li mít štěstí, kdo se na tom podílel ...
 

2 lidé ohodnotili tento článek.

Komentáře

1 Kirstí Kirstí | E-mail | 12. března 2008 v 18:34 | Reagovat

prezident české republiky šarka novotna a princezna světa je vánočního ježíška segra šárka novotna30.3.1988armadnička povolani armady čr pilot.vánoční ježíšek petr novotny senator vojak povolani vojny čr pilot.guverner novotny petr trener fotbalu.senatorka miroslava novotna.princ radim novotny fotbalista.princatko sebastian novotny budouci hokejsta nejmocnejsi kralovska rodina z neratovic.princeznička světa šárka novotna.

2 borka borka | 18. února 2010 v 17:09 | Reagovat

na hovno

3 SHAINA SHAINA | Web | 19. června 2015 v 22:11 | Reagovat

půjčka před výplatou nebankovní O_O

4 Malone Malone | Web | 8. září 2016 v 6:44 | Reagovat

rychlá půjčka 4500 O_O

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama