Velká Baba a Fabiánovo lože

11. května 2007 v 18:12 | Petr Šnajdr |  Hřebeny
Nad Hostomicemi se do výše 614,5 metru vypíná Velká Baba - místo opředené legendami a sídlo Fabiána - pána brdských lesů. Ne vždy zde byla divoká brdská příroda tak jak je tomu nyní, ale stával tu hrad rytíře Fabiána. Prý snad Fabián byl rytířem loupeživým, kdo ví.
Obrázek: Velká Baba z Kuchyňky

I přivedl si na svůj hrad ženu, ale nedlouho po svatbě se v kraji objevila jeho milenka - čarodějnice. Přišla s úmyslem ženám vlastním - pomstít se. Za jedné temné a bouřlivé noci svolala síly pekelné a s jejich pomocí hrad zničila, fabiánovu ženu proměnila v zeměžluč a Fabián sám se stal lesním duchem, pánem brdských hvozdů.
Přesto jeho srdce zůstalo dobré a zlá čarodějnice nad ním nezvítězila. Lidem se však vyhýbá a potkat ho lze jen výjimečně v podobě myslivce. Spousty času tráví na nedalekém Plešivci, kde chodí opečovávat divotvorné a běžnému smrtelníkovi neviditelné bylinky do své zahrádky na samotném vrcholu. Někdo tvrdí, že to jsou léčivé bylinky a že jimi uzdravuje chudé.
Pokud se někdy budete toulat hvozdy, možná uslyšíte táhlé houkání. To Fabián vzpomněl si na svoji ženu a je lépe potichu zmizet v dáli. Kdo houkat začne také, se zlou se potáže. Fabián obchází Brdy a pečuje o ně. Kdo by jim škodil, toho potrestá. Ač je duchem dobrým je i duchem značně potměšilým, který si nenechá uniknout příležitost aby pocestné potrápil. Ovládá přírodní živly a přivolat pro něj mračna s pořádným lijákem není problém.
Obrázek: Na Velké Babě je několik skalisek. Nejdříve jsem si myslel, že právě tohle je ono Fabiánovo lože.
Sám vím o čem mluvím a stalo se mi to přímo na Velké Babě. Po hradu totiž není památky, ale přeci jedna věc zbyla - Fabiánovo lože. Místo kde se Fabián ukládá ke spánku. Je to taková skalka s více částí jejímž středem vede otvor. Není velký, ale prolézt jím jde bez potíží. Komu by se však líbilo, že mu někdo podlézá postel a ani já to neměl dělat. Natož Fabiánovi.
Na druhé straně zveda se ze země, kde se vzala tu se vzala, ostružina omotala se kolem nohy a při dalším kroku jak široký tak dlouhý, natáhl jsem se do ostružin, ještě týden poté jsme z rukou tahal trny.
Obrázek: Fabiánovo lože ve večerním slunci
Pokud Fabiánovu postel budete hledat, pak ji najdete po modré turistické značce, která odbočuje na Velkou Babu. Po stoupáni do kopce dojdete ke kříži a cestou zase mírně dolů Fabiánovu postel najdete. Je trochu zarostlá, tak ať ji neminete. Bude od cesty po vaší levé ruce.
Obrázek: Kdo ví kudy Fabán do svého lože leze? Možná tudy?
Návštěvu Velké Baby lze spojit s návštěvou Kuchyňky, jednoho z nejhezčích Brdských míst, ale o té zase někdy příště.
 

2 lidé ohodnotili tento článek.

Komentáře

1 Burle Václav Burle Václav | E-mail | 20. února 2008 v 15:53 | Reagovat

Určitě víš o tom, že tady přespávali partyzáni.

2 Václav Burle Václav Burle | 7. února 2010 v 22:38 | Reagovat

Petře napiš prosím burle@seznam.cz

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama