Velká Baba a Fabiánovo lože

11. května 2007 v 18:12 | Petr Šnajdr |  Hřebeny
Nad Hostomicemi se do výše 614,5 metru vypíná Velká Baba - místo opředené legendami a sídlo Fabiána - pána brdských lesů. Ne vždy zde byla divoká brdská příroda tak jak je tomu nyní, ale stával tu hrad rytíře Fabiána. Prý snad Fabián byl rytířem loupeživým, kdo ví.
Obrázek: Velká Baba z Kuchyňky

I přivedl si na svůj hrad ženu, ale nedlouho po svatbě se v kraji objevila jeho milenka - čarodějnice. Přišla s úmyslem ženám vlastním - pomstít se. Za jedné temné a bouřlivé noci svolala síly pekelné a s jejich pomocí hrad zničila, fabiánovu ženu proměnila v zeměžluč a Fabián sám se stal lesním duchem, pánem brdských hvozdů.
Přesto jeho srdce zůstalo dobré a zlá čarodějnice nad ním nezvítězila. Lidem se však vyhýbá a potkat ho lze jen výjimečně v podobě myslivce. Spousty času tráví na nedalekém Plešivci, kde chodí opečovávat divotvorné a běžnému smrtelníkovi neviditelné bylinky do své zahrádky na samotném vrcholu. Někdo tvrdí, že to jsou léčivé bylinky a že jimi uzdravuje chudé.
Pokud se někdy budete toulat hvozdy, možná uslyšíte táhlé houkání. To Fabián vzpomněl si na svoji ženu a je lépe potichu zmizet v dáli. Kdo houkat začne také, se zlou se potáže. Fabián obchází Brdy a pečuje o ně. Kdo by jim škodil, toho potrestá. Ač je duchem dobrým je i duchem značně potměšilým, který si nenechá uniknout příležitost aby pocestné potrápil. Ovládá přírodní živly a přivolat pro něj mračna s pořádným lijákem není problém.
Obrázek: Na Velké Babě je několik skalisek. Nejdříve jsem si myslel, že právě tohle je ono Fabiánovo lože.
Sám vím o čem mluvím a stalo se mi to přímo na Velké Babě. Po hradu totiž není památky, ale přeci jedna věc zbyla - Fabiánovo lože. Místo kde se Fabián ukládá ke spánku. Je to taková skalka s více částí jejímž středem vede otvor. Není velký, ale prolézt jím jde bez potíží. Komu by se však líbilo, že mu někdo podlézá postel a ani já to neměl dělat. Natož Fabiánovi.
Na druhé straně zveda se ze země, kde se vzala tu se vzala, ostružina omotala se kolem nohy a při dalším kroku jak široký tak dlouhý, natáhl jsem se do ostružin, ještě týden poté jsme z rukou tahal trny.
Obrázek: Fabiánovo lože ve večerním slunci
Pokud Fabiánovu postel budete hledat, pak ji najdete po modré turistické značce, která odbočuje na Velkou Babu. Po stoupáni do kopce dojdete ke kříži a cestou zase mírně dolů Fabiánovu postel najdete. Je trochu zarostlá, tak ať ji neminete. Bude od cesty po vaší levé ruce.
Obrázek: Kdo ví kudy Fabán do svého lože leze? Možná tudy?
Návštěvu Velké Baby lze spojit s návštěvou Kuchyňky, jednoho z nejhezčích Brdských míst, ale o té zase někdy příště.
 

2 lidé ohodnotili tento článek.

Komentáře

1 Burle Václav Burle Václav | E-mail | 20. února 2008 v 15:53 | Reagovat

Určitě víš o tom, že tady přespávali partyzáni.

2 Václav Burle Václav Burle | 7. února 2010 v 22:38 | Reagovat

Petře napiš prosím burle@seznam.cz

3 RobertDow RobertDow | E-mail | Web | 1. prosince 2017 v 12:57 | Reagovat

Doctor Who is now considered a British Institute and has come a long way since it first aired on November 23rd 1963. The very first show saw the Doctor travel 100,00 years into the past to help some dim cavemen discover light. After 26 seasons and seven Doctors later the series came off our screens in 1989 much to the disappointment of the huge devoted fanbase. In 1996 an attempt was made to revive Doctor Who but it wasnt until June 2005 when it came back with a vengeance with Christopher Eccleston as the ninth Doctor that put the series back on the map as it were. It then went on for 5 years with David Tenant portraying the Doctor until 2010 when Matt Smith took over the role. Today it is still a great family show and has attracted many new fans.
<a href=https://www.cialissansordonnancefr24.com/cialis-duree-effet/>https://www.cialissansordonnancefr24.com/cialis-duree-effet/</a>

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama