Slovanské hradiště pod oborou Aglaia

4. května 2007 v 18:54 | Petr Šnajdr |  Brdské stavby
Na úpatí brdského Hřebene a obory Aglaia, nedaleko od Dobříše, v blízkosti myslivny Obora, se nachází podivný kruh, který je velice dobře patrný i na leteckých fotografiích. Aby také nebyl, když jeho průměr je celých 90 metrů a okružní valy o šířce několika metrů jsou obkopeny vodním příkopem. Kdysi dávno tu stávalo hradiště. Místo se jmenuje "Dvorce" nebo "Na Valech".

Do hradiště z doby prvních Přemyslovců vede několik vstupů. Ten hlavní od myslivny je asi jediný schůdný. Ostatní totiž vedou do vodního příkopu a ač hloubku jsem neměřil, jen tak lehce by přebrodit nešel. Zdá se, že všechny tyto vstupy jsou od sebe rovnoměrně rozmístěny.
Obrázek: Vstup do hradiště od myslivny. Nechcete-li přeplavat vodní příkop, je to jediná rozumná cesta jak se dostat dovnitř.
V prostorách hradiště byly nalezeny dubové trámy, které napovídají, že by mohlo jít o dřevěnou tvrz. Když stojíte uvnitř kruhu, asi těžko si představíte stavby, které zde již století nestojí, ale představit si palisádovou hradbu podél valu není nic těžkého.
Obrázek: Prostor uvniř hradiště. Vypadá rovně, ale rovný není. Buď tu a tam někdo něco hledá a nebo své poklady zde hledají divoká prasata.
K nálezům, které napomáhají hradiště datovat patří nálezy dinárů z období Boleslava I. I proto se předpokládá, že hradiště existovalo v době prvních Přemyslovců.
Obrázek: letecký pohled na hradiště. Kruh je možné snadno identifikovat podle korun stromů, které rostou na valech. Napravo je myslivna Obora, severně pak obora Aglaia. (odkaz na Amapy)
Pokud za zdejším hradištěm vyrazíte, najděte nejdříve myslivnu. Poznáte ji snadno podle obrázku níže. V okolí nakonec příliš dalších staveb ani není. Hradiště je napravo od ní snad ani ne 50 metrů.
Obrázek: Myslivna Obora náležící k oboře Aglaia v zapadjícím slunci. Hradiště je hned napravo od ní.

Obrázek: Pohled na myslivnu z prostoru hradiště. Zhruba ve středu fotografie je vchod.
 

4 lidé ohodnotili tento článek.

Komentáře

1 Burle Václav Burle Václav | E-mail | 20. února 2008 v 17:29 | Reagovat

Ta poslední fotografie je velice cenná, konečná, Ten strom totiž někdo z hlupáků porazil. Měl a teď si nemohu vzpomenout kolik letorostů. Až někdo pojedete kolem, tak to prosím vypočítejte. Děkuji.

2 Michal Dudla Michal Dudla | E-mail | Web | 8. března 2008 v 12:35 | Reagovat

Narazil na Vaše povídání o Brdech a moc mě to zaujalo. Bydlím v Dobříši a mám jen nějaké povrchní povědomí o Fabiánovi. Trochu se stydím, že neznám svůj kraj a jak jsem zjistil, ani moji přátelé nejsou nijak moc znalí historie ani záhadných míst, která nás obklopují. Na Dobříši provozuji takové sportoviště, které je základnou pro cyklistické a pěší výlety a rád bych lidem zprostředkoval tipy na výlety, které by měli smysl a cíl. Chtěl bych aby se dalo vyrážet za záhadnými místy a seznamovat se s jejich historií.

  Chtěl bych Vás požádat, zdali bych mohl použít fotky a texty z blogu, případně jestli by jste mi nepomohl trochu zmapovat okolí Dobříše a popsat místa, která jsou možná nepovšimnutá a stojí za to je trochu oprášit a vrátit jim aspoň z části jejich bývalý význam.  Myslím, že ne vše musí být nutně pravda :), já mám velice rád historky a zkazky o místech které jsou jinak byť krásnou, tak anonymní přírodou. Myslím historky o křížích, místech jako Fabiánovo lože, Čertova kazatelna a podobně.

Snad si najdete chvilku na odpověď

S díky a pozdravem Michal Dudla

3 Růžičková Růžičková | E-mail | 30. září 2008 v 20:32 | Reagovat

Chtěla bych se Vás zeptat, jestli bych mohla použít některé texty z blogu (obora Aglaia a Slovanské hradiště pod oborou Aglaia). K celosvětové hře Geocaching. Děkuji moc za odpověď.

S pozdravem

Marie Růžičková

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama