Louky a rybníky v okolí Jinců

21. května 2007 v 19:47 | Petr Šnajdr |  Hřebeny
Jince jsou díky americkému protiraketovému deštníku jednou z nejznámějších brdských vesnic. V okolí Jinců, Čenkovic a Rejkovic je řada nádherných luk, rybníků a i staveb. Nejdříve bych se snad zastavil právě u těch luk. Je zajímavé, snad je to náhoda, že v nich vždy převládala jedna rozkvetlá květina. Občas byly celé žluté po prskyřníku prudkém, jindy modré po zvonku lučním a někdy bílé od stejnojmené kopretiny bílé.

Samotné Jince leží přímo pod Plešivcem a přímo odtud můžete vidět skály pod vrcholem. Tam někde přistává drak, který sem létá z Koníčku a krade jinecké děti - tedy ty neposlušné. S více jak 2000 obyvateli se jedná již o malé městěčko či spíše městys.
V minulosti byly Jince dlouho samostatnou osadou věnující se železážství. Nejstarší dochované prameny sahají až do 14. století. Nneí divu, že tato činost spojená s hornictvím a těžbbou železné rudy zůstala Jincům ještě dlouho po té a vysoká pec Barbora z roku 1810 stojí v Jincích dodnes.
Stejně tak zdevastovaný zámeřek ve stylu pozdního baroka. Významné jsou i okolní kopce, zejména ve směru do vojenského výcvikového prostoru kde ve zdejším jineckém kambriu se našla řada zkamenělin, zejména trilobitů. Asi pak nikoho nepřekvapí, že zde v minulosti pobýval geolog a paeontolog Joachim Barrande.
Vynechat nelze ani vojenskou minulost na kterou narazíte v Jincích na řadě míst. Nemohu se ubránit dojmu, že i v místním hotelu jsou zvyklí na jiné hosty s jinou náturou než lidi toulající se jen tak nazdařbůh kopci.
V okolí Jinců, Čenkova a nejen těch je i řada rybníků a na jaře i v létě rozkvetlých luk. Jak bláhový pohled je když Jinci jen projíždíte autem a jaká škoda. Setkání si tu dala i Litavka - největší brdská řeka. Kdo neví čím je Litavka tak významná, o mnoho přišel a více najde v levém sloupci mezi Zajímavými stránkami pod odkazem Panbrdská teorie. Její název pochází zřejmě ze staročeštiny a znamná "líta", tedy divoká.
Nedaleko odtud za Rejkovicemi se k nebi vedle jinak samozřejmě majestátního Plešivce zvedá vrch Ostrý. Na něm stávala opevněná tvrz, či tvrziště. Nejsem si jist rozdílem, ale v každém případě jsem ji nenašel. Na druhou stranu jsa znaven desitky kilometrů, které jsme měl na kole již za sebou, nedošplhal jsem se asi až k vrcholu a vzdal její hledání příliš brzy. Každopádně ne navždy. Při další návštěvě Jinců je Ostrý vrch jedním z plánovaných cílů cesty spolu s několika dalšími hradišti západněji k Hostomicím.
 

1 člověk ohodnotil tento článek.

Komentáře

1 -vb- -vb- | 16. října 2010 v 23:28 | Reagovat

Byl jsem i tady. Pěkné...

2 Litavská Litavská | E-mail | 30. března 2012 v 21:26 | Reagovat

Pěkný článek, pěkný blog! Nedaleko Jinec (v Jincích se říká "Jinec", ne "Jinců") jsem prožila dětství a dodnes mi běží mráz po zádech jen při vzpomínce na tu úchvatnou přírodu v okolí. Všem, i autorovi doporučuji návštěvu soutěsky říčky Litavky mezi Čenkovem a Dominikálními Pasekami. Slibuji zážitek, kterého nebudete litovat.

3 iliac iliac | Web | 19. června 2015 v 23:10 | Reagovat

osobní půjčka cetelem reklama :-?

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama